Francie

Biniou Kozh a Biniou Braz – jsou vlastně skotské dudy ve Francii, totiž v Malé Británii na severu Francie. První jsou podstatně menší a stačí jim jediná bordunová píšťala; druhé, které se do Bretaně dostaly až počátken 19. století, se od těch skotských prakticky neliší. Zvláště biniou Braz se druží s píšťalami bombarde, bubny a dalšími nástroji do poměrně velikých souborů – bagadou (bagad).

Veuze – dudy z oblasti  Vendée ve středozápadní části Francie mají kuželovitě vrtanou melodickou píšťalu a umějí hrát poměrně nahlas.

Cabrette  Auvergnate – Auvergne leží uprostřed Francie, cabrette je nářeční výraz pro kozu, i když kozí hlavičku bychom na nich hledali marně.

Chabrette nebo Chabretta – pochází z regionů Limousin. V různých částech Limousin se používá melodická píšťala s uzavřeným nebo i otevřeným prstokladem, což umožňuje různý styl hry.

Bodega – jsou dudy z Lanquedocu, na které se používá kůže z kozy i s předníma nohama. Může nám to připomenout některé karpatské gajdy třeba z Moravy nebo Slovenska.

Boha – rovněž tyto dudy z Gaskoňska nám připomenou podobné typy ze Slovenských hor.

Musette Bressane čili Musette Bresse – příjemně znějíci dudy z východní Francie.

Chabrette Poitevine – téměř vymizelý nástroj z oblasti Poitou.

Musette de cour – noblesní barokní dudečky prostředí šlechtických zábav a salonů osmnáctého století. Vedle základní melodické píšťaly zpravidla mívají druhou melodickou píšťalu, maličkou, s uzavřeným koncem, na jejíž klapky se hrálo palcem a malíčkem levé ruky. Hrají tišším něžným hlasem, ve vysoké poloze dokáží i melodický dvojhlas. Borduny jsou vkomponovány do komplikovaně vrtaného krátiče – ronketu.

Napsat komentář