Itálie

Zampogna – zampoňa je vlastně obecný italský výraz pro dudy. Ale většinou se myslí typické mnohohlasé nástroje, které mají všechny píšťaly s kuželovým vrtáním. Vyskytují se v celé řadě velikostí, vždy s obrovským zásobním měchem, který se nafukuje ústy. Ze sady píšťal osazených dvouplátkovými strojky sloužívá jedna, častěji dvě ke hraní melodie.

Zampogna di Scapoli – z regionu Isernia.

Sordelina, Surdulina – dmychací dudy původem z Kalábrie se vyznačují jemným zvukem a menšími rozměry.

Ciaramella (v italštině), Ciaramedda, Ciarameddha (v nářečí Sicílie) – typický nástroj pastýřů z vnitrozemí Sicílie a Kalábrie , zejména v provinciích Messina a Reggio Calabria. K výrobě jednoho nástroje se užívalo nekolik druhů dřeva: blok z černé moruše, těla píšťal z bezinky a rododendronu. České dudy může připomenout zásobní měch z kozí kůže a dmychací míšek v podpaží. Italové slovem ciaramella nezřídka označují i jen samotnou píšťalu, pifero potom říkají hráči, který jí rozeznívá.

Piva, Baghét – v severní Itálii (Emilia, Bergamo) a přilehlých švýcarských obcích se hraje na menší dudy s kuželově vrtanou melodickou píšťalou a jednou či dvěma borduny s válcovým vývrtem. Často se druží s šalmajíkem pifero, který se svým zvukem podobá bretaňské bombarde.

Launedas – na Sardinii se zachoval starověký nástroj, vlastně dudy bez měchu. Hráč si vkládá do úst jednu nebo častěji dvě melodické a jednu či dvě bordunové rákosové píšťaly, ve kterých udržuje nepřerušovaný tón pomocí tzv. cirkulárního dechu. Funkci měchu plní ústní dutina a nadmuté tváře. Stejně se hrálo ve starověkém Řecku na biaulos – diaulos.

 

Napsat komentář